Захворювання, що характеризуються вагінальними виділеннями

Наша клініка – це сучасний медичний центр у Києві! Наше основне завдання – кваліфікована медична допомога, доступна для людей, яким насамперед важливий професіоналізм та увага лікарів.
Задати питання
Наші фахівці дадуть відповідь на будь-яке запитання щодо послуг, які ми надаємо

Більшість жінок протягом життя мають як мінімум один епізод вагінальної інфекції, що характеризується типовими ознаками - виділення, свербіж та/або неприємний запах. Часто для усунення зазначених симптомів жінки використовують альтернативні методи лікування не звертаючись до лікаря або паралельно з виконанням медичних призначень.  

Виділеннями з піхви найчастіше супроводжуються три захворювання. Це бактеріальний вагіноз (БВ), що викликається заміщенням нормальної піхвової мікрофлори анаеробними бактеріями включаючи Prevotella sp., Mobilincus sp., G. vaginalis, Ureaplasma, Mycoplasma, та численних некультивованих анаеробів); трихомоніаз (викликаний T. vaginalis), і кандидоз (зазвичай викликаний Сandida albicans). Причиною вагінальних виділень іноді може бути цервіцит. Хоча вульвовагінальний кандидоз (ВВК) зазвичай не передається статевим шляхом, він включений в цей розділ тому, що часто діагностується у жінок зі скаргами на виділення піхв або обстежуваних на предмет ЗПСШ.

Для визначення причини патологічних виділень із піхви є різні діагностичні методи. Клінічне лабораторне тестування може ідентифікувати причину вагініту в більшості жінок. Наявність об'єктивних симптомів запалення вульви за відсутності вагінальних патогенів після лабораторного тестування, поряд з мінімальним обсягом виділень, вказує на можливість механічного, хімічного, алергічного або іншого неінфекційного подразнення вульви.

Бактеріальний вагіноз

БВ – це полімікробний клінічний синдром, що розвивається внаслідок заміщення нормальної вагінальної мікрофлори (Lactobacillus sp.) високими концентраціями анаеробних бактерій (наприклад, Prevotella sp. та Mobiluncus sp.), G. vaginalis, Ureaplasma, Mycoplasма або некультивованими анаеробами. Деякі жінки зазнають короткочасних змін мікробного середовища піхви, тоді як у інших вони відбуваються протягом більш тривалих інтервалів. У жінок з симптоматикою, що підлягає лікуванню, БВ є найпоширенішою причиною виділень із піхви або неприємного запаху.

БВ асоціюється з наявністю великої кількості статевих партнерів, зміною статевого партнера, спринцюванням, невикористанням презервативу, недоліком піхвових лактобацил; також він може виявлятися у жінок, які ніколи не вели статеве життя. Жінки з БВ представляють групу підвищеного ризику придбання деяких ЗПСШ (наприклад, ВІЛ, N. gonorrhoeae, C. trachomatis, та ВПЛ), ускладнень після гінекологічної хірургії, ускладнень вагітності та пологів. Лікування партнерів чоловічої статі обов'язково для запобігання рецидивам БВ.

Діагностичні критерії  

  • Гомогенні білі, що рівно покривають стінки піхви;
  • Наявність ключових клітин при мікроскопічному дослідженні;
  • pH вагінальної рідини > 4.5;
  • рибний неприємний запах виділень з піхви (тобто тест на запах).
 Лікування бактеріального вагінозу, як правило, для лікаря та пацієнта складності не становить. Якщо в результаті лікування симптоми повністю зникають, контрольні відвідини лікаря не є обов'язковими. Жінкам слід повторно звертатися за допомогою у разі рецидиву симптомів, частота яких є досить високою та пов'язана з наявністю недіагностованих супутніх захворювань. Виявлення певних асоційованих з БВ організмів асоціюється зі стійкістю до протимікробних препаратів і може визначати ризик подальшої невдачі лікування.

Вагітність 

Лікування рекомендується для всіх вагітних жінок із симптомами. БВ асоціюється з несприятливим результатом вагітності, що включає передчасний розрив плодових оболонок, передчасні пологи, інтраамніотичну інфекцію, та післяпологовий ендометрит. Додаткові потенційні позитивні впливи включають зниження ризику інфекційних ускладнень, пов'язаних з БВ під час вагітності та ослаблення ризику інших інфекцій (інші ЗПСШ чи ВІЛ).

ВІЧ-інфекція

У ВІЛ-позитивних жінок рецидиви БВ виявляються із вищою частотою. Пацієнткам з БВ, одночасно інфікованим ВІЛ, пропонується той самий режим лікування, що і ВІЛ-негативним.

Тріхомоніаз

Трихомоніаз викликається представником найпростіших – T. vaginalis. У деяких чоловіків, заражених T. vaginalis, може бути симптомів; в інших є уретрит.

У деяких жінок симптоми пов'язані з рясними, смердючими, жовто-зеленими виділеннями з піхви з подразненням вульви. Однак у багатьох жінок симптоми мінімальні або повністю відсутні. У зв'язку з високою поширеністю трихомоніазу у клінічних та неклінічних умовах, жінок, які звернулися з приводу вагінальних виділень, слід досліджувати на предмет T. vaginalis. Слід розглянути необхідність скринінгу на T. vaginalis для жінок з високим ризиком інфекції (тобто жінок, які часто змінюють партнера або мають кілька партнерів, жінок із ЗПСШ в анамнезі).

Діагноз піхвового трихомоніазу зазвичай ставиться за допомогою мікроскопії вагінальних виділень, але чутливість цього методу становить приблизно 60%-70%. Культура є ще одним чутливим та високоспецифічним методом діагнозу. Для жінок, у яких трихомоніаз підозрюється, але не підтверджений мікроскопією, слід використати культуральний метод. Існують випробування, які можуть виявляти РНК T. vaginalis за допомогою методу ПЛР.

Оральних інфекцій T. Vaginalis не виявлено, у чоловіків-гомосексуалістів виявляється низька ректальна поширеність. Тому оральне та ректальне тестування на T. vaginalis не рекомендується.

Лікування пацієнтів та їх статевих партнерів призводить до полегшення симптомів та мікробіологічного лікування. Статевих партнерів пацієнтів із T. Vaginalis необхідно лікувати. Пацієнти повинні бути проінструктовані з приводу помірності від статевих відносин поки вони та їх статеві партнери не вилікуються (тобто, коли терапія буде закінчена, а пацієнт та партнери стануть безсимптомними).

Вагітність

Піхвовий трихомоніаз асоціювався з несприятливим результатом вагітності, зокрема - передчасний розрив навколоплідних оболонок, передчасні пологи, і мала вага при народженні. використання презервативів та ризику передачі інфекції статевим шляхом.

ВІЧ-інфекція

Є все більше об'єктивних даних про епідеміологічну та біологічну взаємодію між ВІЛ та T. vaginalis. Інфекція T. vaginalis у ВІЛ-інфікованих жінок може підвищувати перенесення ВІЛ, посилюючи генітальне виділення вірусу, а лікування T. vaginalis, як показали дослідження, знижувало виділення ВІЛ. Для ВІЛ-позитивних жінок, які ведуть статеве життя, рекомендується скринінг на трихомоніаз, з наступним виконанням скринінгу принаймні щорічно. Для ВІЛ-позитивних жінок із трихомоніазом рекомендується повторний скринінг через 3 місяці після завершення лікування. Ця рекомендація ґрунтується на високому відсотку рецидивуючої або хронічної інфекції та зв'язку між ВІЛ-інфекцією та інфекцією T. vaginalis.

Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті і ми зв'яжемося з вами найближчим часом та відповімо на всі запитання.