Кондиломи, гострокінцеві кондиломи (генітальні бородавки)

Наша клініка – це сучасний медичний центр у Києві! Наше основне завдання – кваліфікована медична допомога, доступна для людей, яким насамперед важливий професіоналізм та увага лікарів.
Задати питання
Наші фахівці дадуть відповідь на будь-яке запитання щодо послуг, які ми надаємо

Слід розрізняти гострокінцеві кондиломи (генітальні бородавки) та папіломовірусну інфекцію (ПВІ); перше зустрічається з помірною частотою, а друге вражає, мабуть, понад 50% населення. Частота лабораторного виявлення вірусу залежить від багатьох факторів, зокрема від діагностичної методики, віку пацієнта та способу забору зразка.

Важливість цієї вірусної інфекції полягає в тому, що деякі генотипи ВПЛ призводять до раку шийки матки та інших карцином аногенітальної області. Важко знайти іншу інфекцію, яка протягом останніх років була б об'єктом такої кількості публікацій як папіломавірусна інфекція. Завдяки дослідженням у цій галузі встановлено, що скринінг типів ВПЛ високого онкогенного ризику є більш доречним для профілактики раку, ніж цитологічний скринінг. Також очевидним стало те, що лише у незначної кількості людей, інфікованих ВПЛ високого ризику, фактично розвивається рак генітальної галузі. Незважаючи на те, що ПВІ є важливою передумовою для виникнення карциноми, певну роль у її розвитку відіграють додаткові внутрішні (пригнічення імунітету, генетична схильність) та зовнішні фактори (супутні інфекції, наприклад, ВІЛ та хламідіоз, паління).

Збудник. Серед більш ніж 150 генотипів вірусу, відомих на даний час, в області геніталій було виявлено близько 30. Генотипи ВПЛ поділяються на типи низького онкогенного ризику (наприклад, ВПЛ-6), які виявляються переважно у доброякісних гострокінцевих кондиломах, та типи високого ризику. При використанні найбільш чутливих методів дослідження ВПЛ високого ризику виявляються більш ніж у 95% випадків цервікальних карцином.

До найбільш значущих ВПЛ високого ризику відносять ВПЛ типів 16 і 18, які виявляються в 2/3 всіх випадків злоякісних новоутворень шийки матки. Найбільш поширені типи:

 • ВПЛ низького онкогенного ризику: типи 6 та 11, виявляються майже виключно в гострокінечних кондиломах.
 • ВПЛ високого онкогенного ризику: 16 та 18 (найчастіші), типи 31, 33, 39, 45, 59 та інші.
 • ВПЛ-1 та ВПЛ-2 являются возбудителями бородавок кистей и стоп (простые бородавки).

Можливе інфікування двома та більше типами вірусів.

Частота:

 • Кондиломи. Щонайменше 1% молодих сексуально активних людей мають гострі кондиломи. При вагітності частота візуально визначуваних кондилом дещо збільшується, що пов'язано з властивим вагітністю легким пригніченням імунітету.
 • ПВІ. Частота генітальних ПВІ серед дорослого населення велика, хоча дані значно варіюють. Залежно від методу діагностики та професійних якостей дослідника ПВІ виявляється у 20-80% випадків.
 • ВПЛ високого онкогенного ризику Виявляються приблизно у 5% жінок віком від 30 років; майже у 50% жінок, які мають цервікальну інтраепітеліальну неоплазію І ступеня (ЦІН I); приблизно у 75% жінок із ЦИН II, у 95% пацієнток із ЦИН III та у 98% жінок з раком шийки матки.

Передача збудника. Основним шляхом передачі папіломавірусів є статевий. Однак завдяки стійкості вірусу до впливу зовнішніх факторів він може передаватися при прямому і навіть непрямому побутовому контакті. Точний час інфікування визначити зазвичай неможливо у зв'язку з повільним розвитком будь-яких видимих ​​змін шкіри. Використання вірусу, ймовірно, сприяють мікротріщини шкіри. Розвитку гострих кондилом може сприяти приєднання вторинної інфекції.

Клінічна картина. Кондиломи не супроводжуються клінічною симптоматикою. Виникнення сверблячки і печіння, які у минулому описувалися як прояви кондилом, нині пояснюється іншими інфекціями чи шкірною патологією. Найчастіше кондиломи лише викликають занепокоєння своїм виглядом і розмірами. Площа інфікування вірусом зазвичай велика.

Клінічна картина характеризується значною варіабельністю: інфекція може виявлятися окремими дрібними папіломами, численними дрібними гострими кондиломами, середнього розміру кондиломами, що мають вигляд цвітної капусти, досить великими, частково пігментованими кондиломами і вкрай важкими формами, що виникають під час вагітності.

Відсутність видимих ​​кондилом не відкидає ПВІ. Вважається, що організм не здатний усунути всі папіломавіруси в області геніталій, проте кількість вірусних частинок може бути зменшена настільки, що їх виявлення можливе лише з використанням високочутливих тестів або взагалі неможливо. На користь цієї точки зору говорить та обставина, що пригнічення імунітету сприяє виникненню поширених, часто дуже широких кондилом, видалення яких є важким завданням.

Найбільш частим місцем локалізації кондилом є задня спайка статевих губ, що, ймовірно, обумовлено частою механічною травматизацією цієї області під час статевого контакту. ПВІ аногенітальної області який завжди є результатом анальних статевих актів. Проникненню вірусів може сприяти травматизація епітелію, з якою нерідко пов'язані гігієнічні процедури. 

Діагностика. Діагноз кондилом ставиться виходячи з клінічної картини, що вони починають завдавати занепокоєння пацієнтам, тобто. подальші діагностичні заходи не потрібні. Інша ситуація складається у разі прихованих форм ПВІ чи дисплазії шийки матки, коли дуже важливо ідентифікувати вірус. Це вимагає застосування спеціальних діагностичних методик та дорогих методів молекулярної біології.

 • Клинична картина.
 • Кольпоскопія.
 • Гістологічне дослідження видалених кондилом.
 • Виявлення вірус-специфічної ДНК.
 • ПЛР в режимі реального часу. Високе вирусне навантаження збільшує ризик дисплазії в 7-8 разів.
 • Цитологічні методи.

Терапія. Папіломавірусні інфекції геніталій, що супроводжуються утворенням кондилом, виявляються найчастіше у молодих, сексуально активних людей. У деяких пацієнтів спонтанна ремісія настає без терапії, тому вичікувальна тактика іноді цілком обґрунтована. За відсутності спонтанної ремісії чи вираженому дискомфорті кондиломи слід видаляти. Для цього може використовуватися ціла низка різних методик, які, проте, не завжди дозволяють позбутися вірусу.

 • Механічна аблація.
 • Хімічна денатурація.
 • Препарати інтерферону. Тривалість терапії становить кілька тижнів.
 • Імуномодулятори. Здатність препаратів викликати елімінацію вірусу, що є метою терапії, доки не була підтверджена.

Всі перелічені методики дозволяють видаляти кондиломи, проте не завжди призводять до елімінації вірусів, внаслідок чого вірусом уражаються великі ділянки геніталій, аж до шийки матки. Внаслідок цього ймовірність виникнення клінічного рецидиву залежить від стану імунної системи. Залежно від активності вірусу інфекція може бути видимою, так і прихованою. Досі залишається незрозумілим, чому в одних пацієнтів формуються досить великі, а в інших дрібні кондиломи або приховані форми ПВІ.

Спостереження. Суворе спостереження потрібно лише за пацієнтками з наявністю ВПЛ високого онкогенного ризику. Спостереження включає цитологічне та гістологічне підтвердження дисплазії та визначення типу ВПЛ. При виявленні дисплазії ВПЛ-типування стає виправданим та необхідним.

Імовірність виявлення ВПЛ високого ризику у жінок віком від 30 років становить лише 5%. При виявленні ВПЛ високого ризику ймовірність розвитку раку шийки матки зростає в 70 разів, проте навіть у цьому випадку рак шийки матки фактично виникає лише у небагатьох пацієнток цієї групи. Тим не менш, підтвердження інфікування геніталій типами ВПЛ високого онкогенного ризику є корисним у діагностичному плані. Ці пацієнтки потребують більш ретельного спостереження із застосуванням кольпоскопії, цитологічного та гістологічного досліджень, що необхідно для своєчасного виявлення та терапії передракових станів та ранніх стадій раку шийки матки.

Незважаючи на все вищесказане, на цьому етапі спостереження не слід турбувати жінок без особливої ​​необхідності або взагалі не повідомляти про передраковий характер захворювання.

Профілактика:

 • Бар'єрні методи. Презервативи лише частково захищають від вірусів папіломи людини. Більшість осіб, інфікованих ВПЛ, не знають про наявність у них інфекції. Передача збудника можлива контактним шляхом. У більшості пацієнтів час інфікування визначити не вдається через вкрай повільне зростання кондилом. Крім того, видимі кондиломи викликаються ВПЛ низького онкогенного типу. Застосування презервативів не дозволяє запобігти інфекціям, що викликаються ВПЛ високого ризику, що зазвичай протікають приховано.
 • Вакцинація(найбільш ефективна у дівчаток 9-12 років)
 • Імуномодулятори. Надії на те, що препарати цієї групи однозначно сприятимуть елімінації збудника з організму, не виправдалися.
Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті і ми зв'яжемося з вами найближчим часом та відповімо на всі запитання.