Хламідійні інфекції: передача та симптоми

Наша клініка – це сучасний медичний центр у Києві! Наше основне завдання – кваліфікована медична допомога, доступна для людей, яким насамперед важливий професіоналізм та увага лікарів.
Задати питання
Наші фахівці дадуть відповідь на будь-яке запитання щодо послуг, які ми надаємо

Хламідії є найменшими бактеріями (0,3 мкм). За мільйони років вони дуже добре адаптувалися до існування в організмі людини. Хламідійні клітини мають 2 форми: елементарні тільця та ретикулярні тільця. Елементарні тільця (0,3 мкм) вірулентні, вони візуалізуються в тільцях-включеннях уражених клітин і практично не здатні до метаболізму, тому антибіотики не роблять на них дії.

Під час фази внутрішньоклітинної репродукції елементарні тільця перетворюються на ретикулярні тільця, які розмножуються шляхом розподілу. У цю фазу антибіотики можуть бути використані для пригнічення розмноження збудника. Повне лікування хламідійної інфекції найбільш ймовірно на її ранніх стадіях і при компетентній імунній системі. Так, якщо на початку інфекції хламідії активно діляться у всіх інфікованих клітинах і тому можуть бути пригнічені антибіотиками, то при хронічній інфекції дедалі більше хламідій перебуває у стадії спокою та недоступні для антибіотиків. Для цього при лікуванні пацієнтів використовують методи провокації або проводять лікування лише на стадії загострення.

Інфекції, спричинені C. trachomatis, є одними з найбільш значущих запальних процесів статевих органів, що пояснюється як частотою цих інфекцій, так і тяжкістю їх наслідків. Хламідійні інфекції відносяться до найбільш поширених бактеріальних інфекцій, що передаються статевим шляхом. Самі собою ці інфекції не викликають тяжкого запалення і загрозливих для життя станів. Тим не менш, наслідки цих інфекцій можуть призвести до репродуктивних проблем. Крім цього, дані інфекції є причиною досить значних витрат, обумовлених хронічним больовим синдромом, який може супроводжуватися запаленням суглобів, та дорожнечею методики екстракорпорального запліднення (ЕКО), необхідність у якому може виникнути при непрохідності маткових труб.

Збудник. C. trachomatis, серотипи D-K.

Розповсюдженість. Ми виділяємо два варіанти хламідійної інфекції:

  • Початкова інфекція - збудник виявляється у 10-15% молодих, сексуально активних жінок та чоловіків.
  • Підгостра хронічна інфекція верхніх відділів статевого тракту чи інших частин тіла (наприклад, суглобів), коли виявлення збудника неможливе і активність інфекції визначається лише з наявності антитіл. Антитіла проти хламідій, що викликають генітальні інфекції, виявляються у 15-20% дорослих людей.
 Передача збудника та патогенез. Передача Clamydia trachomatis здійснюється переважно статевим шляхом, тому вони насамперед виявляються у генітальній ділянці. В окремих пацієнтів хламідії можуть контактним шляхом потрапляти у вічі, викликаючи кон'юнктивіт. Для людини найбільш характерним є висхідне інфікування статевих шляхів, наслідки якого у жінок набагато серйозніші, ніж у чоловіків.

У зв'язку з стислою життєвого циклу клітин слизової оболонки цервікального каналу хламідії можуть зберігатися в шийці матки лише протягом декількох місяців, після чого вони злущуються разом з клітинами ендоцервіксу. На противагу цьому, у маткових трубах хламідії можуть існувати протягом багатьох років. Тому саме тут ці мікроорганізми завдають максимальної шкоди. Розвивається хронічне запалення епітелію маткових труб, що призводить до порушення їх функції, злипання та зрештою непрохідності. Непрохідність маткових труб не перешкоджає розвитку інфекції, тому хламідійний сальпінгіт може перейти в піосальпінкс або гідросальпінкс.

Потім хламідії через зовнішній отвір маткових труб потрапляють у черевну порожнину, звідки з кров'ю переносяться до суглобів.

Хламідії поширюються повільно і викликають лише помірне запалення, що з малої швидкістю циклу їх внутрішньоклітинної репродукції. Симптоми, що супроводжують персистентну або прогресуючу інфекцію, часто ледь помітні або взагалі відсутні.

Цим пояснюється те, що більшість генітальних хламідійних інфекцій або не виявляється зовсім, або діагностуються лише після того, як розвиваються незворотні вторинні ушкодження.

На відміну від жінок, основною вхідною брамою для хламідійної інфекції у чоловіків є уретра. Звідси висхідним шляхом хламідії інфікують передміхурову залозу, викликаючи простатит та епідидиміт і, після багатьох років існування хвороби, безпліддя (азооспермію та олігоспермію).  

Клінічна симптоматика. У 90% пацієнтів симптоми або відсутні, або незначно виражені; це жовті липкі виділення, контактні кровотечі, кровотечі у середині циклу (ендометрит). У чоловіків хламідійна інфекція у 90% випадків протікає безсимптомно. Проведені останнім часом дослідження подружніх пар, в ході яких хламідійна інфекція визначалася за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), показали, що у чоловіків хламідійна інфекція виявляється з тією ж частотою, що і у жінок, або ще частіше, не виявляючись при цьому якою або симптоматикою.

Перенесений хламідійний сальпінгіт є найчастішою причиною безплідності трубного генезу. Інфекція зазвичай протікає підгостро, внаслідок чого часто залишається недіагностованою. Больовий синдром, що супроводжує захворювання, в нижніх відділах живота нерідко стає причиною апендектомії. Частота передачі хламідійної інфекції новонародженим під час пологів є досить високою. У разі контакту з інфекцією у 40% новонароджених виникає кон'юнктивіт та майже у 20% хламідійна пневмонія. У дітей також можливі віддалені ушкодження легень.

Найбільш правильним часом для взяття цервікального мазка є період перед і відразу після менструації або під час пологів. Неправильним часом є середина менструального циклу, коли кількість цервікального слизу збільшується, що дозволяє отримати лише кілька клітин, а при надмірній кількості слизу може ускладнювати виконання ПЛР.

Хламідійну інфекцію слід запідозрити у таких випадках:

  • Виділення без явища вагініту.
  • Дисфункціональна кровотеча.
  • Контактні кровотечі після статевого акту.
  • Збільшення кількості лейкоцитів у виділеннях при нормальній лактобацилярній флорі та відсутності інших патогенних мікроорганізмів.
  • Дискомфорт внизу живота різного ступеня.
  • Болі в суглобах та молодий вік.
  • Зміна статевого партнера.
  • Відсутність вагітності протягом 1 року.

Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті і ми зв'яжемося з вами найближчим часом та відповімо на всі запитання.