Генитальный герпес: передача, симптомы, диагностика и лечение

Наша клініка – це сучасний медичний центр у Києві! Наше основне завдання – кваліфікована медична допомога, доступна для людей, яким насамперед важливий професіоналізм та увага лікарів.
Задати питання
Наші фахівці дадуть відповідь на будь-яке запитання щодо послуг, які ми надаємо

Генітальний герпес

Генітальний герпес є однією з найчастіших інфекцій області геніталій. Первинне інфікування вірусом простого герпесу відбувається переважно статевим шляхом. За відсутності імунітету до вірусу простого герпесу, що сформувався, наприклад, після попередньої оральної інфекції, захворювання протікає важко. Рецидиви протікають значно легше, проте внаслідок їхньої частоти можуть завдавати пацієнтові багато занепокоєння.

Клінічна картина варіює від безсимптомного вірусовиділення до стану, що характеризується спочатку пекучими неприємними відчуттями, а потім дуже болючим. вульвітом, вагінітом та цервіцитом. Крім того, може виникати біль унизу живота, що нагадує такий при запальних захворюваннях органів малого тазу. Ступінь дискомфорту, що супроводжує рецидиви, залежить від їх частоти і вираженості місцевої запальної реакції. Раннє початок терапії дозволяє знизити частоту загострень та запобігти запаленню. Однак у зв'язку з тим, що частота та клінічна симптоматика рецидивів відрізняються крайньою варіабельністю, багато загострень герпетичної інфекції протікають непоміченими.

Генітальний герпес викликається двома патогенними герпес вірусами. Це вірус простого герпесу 2-го типу (ВПГ-2) та вірус простого герпесу 1-го типу (ВПГ-1). Людський організм є єдиним природним резервуаром цих вірусів. ВПГ-1 вважається оральним типом вірусу, який виявляється майже виключно за межами області геніталій, а ВПГ-2 – генітальним типом вірусу.

Передача збудника та вірулентність. Вірус передається контактним шляхом (пряма контактна інфекція). Передача вірусу через предмети (непряма контактна інфекція) відбувається рідко, що з низькою стійкістю вірусу у зовнішньому середовищі. Тим не менш, у деяких випадках це можливо.

Вхідними воротами є слизова оболонка чи невеликі пошкодження шкіри. Кількість прониклих вірусів, локалізація вхідних воріт інфекції та стан імунної системи пацієнта визначають тривалість інкубаційного періоду та тяжкість захворювання.

Найбільшу вірулентність мають везикули (дрібні бульбашки), заповнені вірусними частинками. Виразки та ерозії також є джерелом великої кількості  вірусних частинок, що може призвести до зараження статевого партнера. Віруси можуть виявлятися навіть на стадії струпа.

Виділення вірусів герпесу може відбуватися і за відсутності видимих ​​елементів, наприклад, в області шийки матки, уретри або ротової порожнини, що може призводити до інфікування статевого партнера або новонародженого. Безкоїтальне статеве спілкування (петтінг) не дозволяє уникнути передачі вірусу, а захист, що забезпечується презервативами, є лише частковим, оскільки презервативи не закривають усю область геніталій.

Епідеміологія. Антитела до вірусів простого герпесу утворюються приблизно у 80-90% дорослих людей. Близько 20% дорослих мають антитіла до ВПГ-2. Первинна інфекція ВПГ-1 зазвичай виникає в ранньому дитинстві і вражає область рота та обличчя, на межі між шкірою та слизовою оболонкою. Передача інфекції здійснюється при прямому контакті, зазвичай ще в ранньому дитинстві. Приблизно 50% всіх дітей інфікуються вірусом герпесу та стають серопозитивними, проте клінічні форми інфекції спостерігаються рідко (рецидивуючий афтозний стоматит, герпес рогівки). Другий епізод інфекції виникає у постпубертатному періоді, з початком статевих відносин. Починаючи з цього часу ВПГ-2 набуває епідеміологічного значення. До 70-80% дорослих мають антитіла проти ВПГ-1 та до 20-30% - антитіла проти ВПГ-2. До 70-80% випадків генітального герпесу викликається ВПГ-2 та 20-30% - ВПГ-1.

Клінічна картина. Лише близько 30% випадків генітального герпесу має чітку клінічну картину і правильно діагностується. Близько 20% випадків супроводжується клінічною симптоматикою, яка неправильно розцінюється пацієнтами, а іноді і лікарями. У половини пацієнтів генітальний герпес протікає майже безсимптомно. Таким чином, фактична кількість осіб, інфікованих ВПГ-2, у 3 рази більша, ніж можна було б припустити на підставі клінічного досвіду.

Клінічна картина дуже характерна, при цьому інфекція протікає відносно швидко, проходячи чітко виражені стадії. Розвиток симптомів та їх тривалість, з одного боку, можуть залежати від характеру інфекції (первинна або рецидив), а з іншого – стану імунітету.

Ми розрізняємо дві форми генітального герпесу:

 • Первинна інфекція при початковому інфікуванні після статевого контакту.
 • Рецидив за наявності вірусів в організмі, що персистують у відповідних нервових гангліях.

Первинний генітальний герпес

Збудники:

 • Вірус простого герпесу 2-го типу, 50-70% пацієнтів.
 • Вірус простого герпесу 1-го типу, 30-50% пацієнтів.

Передача збудника. Генітальний герпес передається при статевому контакті з вірусоносіями, у більшості яких захворювання протікає безсимптомно; Нерідко передача збудника відбувається при орально-генітальному контакті. Імовірність передачі вірусу через побутові предмети або туалет дуже мала або взагалі не розглядається.

Інкубаційний період. Від 3 до 8 днів, зрідка довше (до 14 днів).

Клінічна картина. Характерними ознаками є:

 • набряклість вульви;
 • широке поширення бульбашок в області геніталій та прилеглої шкіри;
 • двостороння локалізація патологічних вогнищ;
 • тривала персистенція шкірних елементів (до 3 тижнів);
 • болюче збільшення пахових лімфатичних вузлів, яке може зберігатися довше, ніж висипання в області вульви, іноді протягом багатьох тижнів і навіть місяців.

Крім того, дуже типовим є швидкий перебіг початкових стадій (кілька годин або днів):

 • болюча набряклість та гіперемія вульви та дрібні вузлики;
 • швидка поява  бульбашок з прозорим вмістом;
 • бульбашки стають каламутними і зливаються;
 • поява ерозій і, рідше, виразок з червоним ореолом;
 • стадія струпа та одужання без утворення рубців.

У деяких пацієнтів можуть виникати системні симптоми, зокрема лихоманка, головний біль, нездужання, м'язові болі та біль у попереку.

У пацієнтів, які вже мають антитіла проти ВПГ-1, що є наслідком оральної герпетичної інфекції, перенесеної в дитячому віці, локальні симптоми виражені менш значно, а системна симптоматика виникає рідше.

Приблизно в 50% випадків первинного генітального герпесу при першому зверненні до лікаря захворювання не діагностується, що пов'язано з тим, що спочатку пацієнт має тільки біль і печіння, тоді як бульбашки і ерозії на початковій стадії захворювання відсутні. Іноді ранні стадії генітального герпесу можуть бути помилково прийняті як кандидоз (грибкова інфекція).

Крім вульви генітальним герпесом можуть уражатися піхва та піхвова частина шийки матки.

Труднощі сечовипускання, що виникає при первинному генітальному герпесі, може пояснюватися появою герпетичних бульбашок в уретрі.

Діагностика. За наявності типової клінічної картини та достатнього досвіду— проведення великих лабораторних досліджень не потрібно. Однак лабораторна діагностика набуває особливого значення у сумнівних випадках.

Виявлення збудника у матеріалі, отриманому з бульбашок і з поверхні ерозій/виразок, є найбільш надійним методом діагностики:

 • Культуральне дослідження та типування.
 • Пряме визначення антигенів.
 • Методи молекулярної біології, що використовують ДНК.
 • Серологічна діагностика.

Терапія. Основою лікування є раніше початок системної терапії противірусними препаратами. Мінімально рекомендована тривалість терапії становить 5 днів, проте в окремих пацієнтів виникає необхідність збільшення дози препарату і тривалості терапії.

У разі вираженої больової реакції додатково показано призначення диклофенаку.

Рецидивний генітальний герпес

Збудники:

 • Вірус простого герпесу 2-го типу, 80-90% пацієнтів.
 • Вірус простого герпесу 1-го типу, 10-20% пацієнтів.

Передача збудника. Рецидивуючий генітальний герпес не є результатом зовнішнього інфікування, а виникає внаслідок реактивації внутрішньої інфекції, тобто незалежно від статевого контакту.

Клінічна картина. Майже у 85% пацієнтів, які перенесли первинний генітальний герпес, в подальшому виникають клінічні рецидиви. Характерна поява відмежованих груп бульбашок, пустул і виразок або кірок. Загальна симптоматика виникає рідше, ніж під час первинної інфекції. Також з невисокою частотою спостерігаються регіонарне збільшення лімфовузлів. та невралгічна симптоматика. Частота рецидивів варіює; в залежності від типу ВПГ вона може становити 12 разів на рік і більше, при цьому частіше спостерігаються рецидиви, викликані ВПГ-2.

На противагу первинному генітальному герпесу виникненню рецидивуючого герпесу в генітальній ділянці передує продромальна симптоматика, що характеризується гіперестезією, невралгічним болем та нездужанням. Особливістю саме рецидивуючого герпесу є його здатність викликати серйозні емоційні, сексуальні та психосоціальні проблеми у відносинах між статевими партнерами.

Герпес нерідко приймають за рецидивний цистит, особливо при локалізації ураження в області зовнішнього отвору уретри.

Вогнища герпетичного ураження можуть також виявлятися в піхву і на піхвовій частині шийки матки. У зв'язку з низькою чутливістю цих ділянок при їхньому ізольованому герпетичному ураженні інфекція виявляється лише випадково. Найбільш значним клінічним симптомом піхвового герпесу можуть бути рясні періодичні виділення, герпетична природа яких може бути встановлена ​​лише при ретельному дослідженні піхви і застосуванні відповідних методик виявлення герпес-вірусів.

Діагностика

 • Медичний анамнез пацієнтки. Повторне виникнення симптомів.
 • Клінічна картина. Групи бульбашок, ерозій/виразок, скоринок.
 • Виявлення збудника. За допомогою культурального або, в спірних випадках, імунофлуоресцентного дослідження.
 • Серологічне дослідження.

Терапія. Терапія ацикловіром адекватна лише в тому випадку, якщо вона проводиться на ранній стадії інфекції, коли відбувається розмноження вірусу. На стадії ерозій та кірки навряд чи слід очікувати, що терапія виявиться ефективною. У зв'язку з тим, що герпетична інфекція характеризується певною локалізацією, методом вибору місцева терапія. Однак здатність ацикловіру проникати у тканини недостатня.

При часто рецидивному генітальному герпесі безперервна терапія ацикловіром (супресивна терапія) дозволяє уникати рецидивів протягом усього терміну прийому препарату. Необхідна доза варіює і повинна визначатися для кожного пацієнта індивідуально за допомогою поступового зниження кількості таблеток, що приймаються. При регулярному виникненні генітального герпесу, наприклад, під час менструації, цей період може призначатися короткий профілактичний курс препарату.

Замовити послугу
Оформіть заявку на сайті і ми зв'яжемося з вами найближчим часом та відповімо на всі запитання.